2011. május 11., szerda

Érdekességek, melyeket nem hangoztatnak a szalonkozmetikum gyártó cégek

Senki nem születik zsíros vagy száraz bőrtípussal, csak bababőrrel, amit azonnal elkezdenek (helytelenül) ápolni. A bababőrnek nincs szüksége hidratálásra, olajra, táplálásra! Csak tisztításra. De azt is csak mértékkel! Nem kell vakarászni a baba bőrét szivaccsal, meg súrolókefével, a bőr úgy van kialakítva, hogy egy bizonyos mértékig önmagát tisztítja!

Érdekességek:

A hajad tisztítja önmagát
Ha 3 hónapig nem mosol hajat, eleinte egyre koszosabb, zsírosabb lesz majd fokozatosan megkezdi saját öntisztítását.

Ha leállsz a szalonkozmetikumoddal, negatív elváltozásokat fogsz tapasztalni
De nem sokáig. Amikor megvonod a bőrödtől a táplálékát, hirtelen nem tud magával mit kezdeni, nem kap ellátást, ezért érzékenyen reagálhat, de fokozatosan visszaépíti magát és elkezd „dolgozni”, önmagát tartja karban.

A ráncok semmilyen kozmetikummal nem csökkenthetők szemmel látható mértékben
A boltokban kapható kozmetikumok nem képesek a bőrben olyan mélyre hatolni, hogy ezeket a hibákat kijavítsák. Ha egy kozmetikumgyártó cég ezt állítja az nagy valószínűséggel hazudik. Vagy csodákra képes.

A szappan nem szárít
A szappannal (erős tenzid*) nem csak a szennyeződést és a zsírt tisztítod le az arcodról hanem az egész savköpenyt*. Ezáltal a bőröd csupasz marad. Ha nem kened be semmivel a bőröd a szappan után, 20 perc elteltével magától visszatermelődik a savköpeny.


A hidratálás nem lenne szükséges
Normális folyadékpótlás esetén. Ha napi 2-3 liter folyadékot megiszol és a bőröd nedvességgátja* még ép, a bőr nem fog vizet veszíteni.

Legnagyobb mértékben a napsugárzás a ráncok oka
A nap sugarai behatolnak a bőrbe, és az ott található kollagén* rostokat szétszabdalják.

A bőr épségének megőrzésében kulcsfontosságú a folyamatos sejtmegújulás
Ha a sejtmegújulás* időtartama valami külső vagy belső tényező hatására megnő (stressz, rossz táplálkozás, a bőr helytelen tisztítása,…), az bőrünk felszínén ragadt szarupikkelyeket, ezáltal zsíros, fakó, pikkelyesnek tűnő bőrt eredményez (ilyenkor nem fekszik fel az alapozó az arcbőrre).

Savköpeny: a bőrfelszín része, feladata a kórokozók, baktériumok elpusztítása. Enyhén savas közeg (pH 5,5). Szarupikkelyekből, faggyúból és verejtékből áll

Tenzid: olyan vegyületek melyek erős emulgeáló hatással rendelkeznek, vagyis egyik részükkel a vízhez másikkal a zsírhoz, szennyeződéshez kapcsolódnak, ezáltal leoldják a bőr felszínéről a szennyeződéseket amit aztán tiszta vízzel le lehet mosni

Nedvességgát: a bőr legfelső rétegében, a hámban helyezkedik el. Valóban egy vékonyka gát, ami nem engedi a vizet távozni a bőr mélyebb rétegeiből

Kollagén: a kollagén a bőr támasztószövete, ha megsérül vagy elszakad, a bőr megsüllyed, szarkalábak, ráncok alakulnak ki

Sejtmegújulás: annak az időtartamát jelöli amíg egy új sejt a hám alsó rétegéből felér a felszínre és leválik (cserélődik). Normális esetben 28 nap, ami manapság az emberek 90 %ánál* akár kétszer, háromszor ennyi időre is kitolódhat
*nem hivatalos adat

Mik a szalonkozmetikumok valódi funkciói?

Hidratál= a kismértékű hidratálás mellett tönkreteszi a nedvességgátat és a vizet a bőr mélyebb rétegeiből a felszínre vonja, így érzésre hidratált valójában azonban kiszáradt bőrt eredményez, így szoktatva rá a fogyasztót a használatára. (Lásd: a sokat hangoztatott glycerin. Egy emulzióban 10%-nál több glicerin ellenkező hatást érhet el: a túlzott mennyiségben bevitt glicerin a bőr mélyebb rétegeiből vonhatja magához a nedvességet a felhám felé. Így a bőr belülről szárad ki. /Összetevők listáján nem lehet az első három között/)

Ránctalanít= a felszíni ráncokat szilikonnal fedi be, emiatt a ránc optikailag kisebbnek tűnik

Véd a napsugárzás ellen= az UV sugarakat magába vonzza a fényvédő krémekben található anyag és egy kis burokba zárja őket a bőr felszínén, így az nem tud beszívódni. Ez az anyag viszont korántsem hasznos a bőrnek, és ha nem mossuk le időben akkor széttörik és a burok anyaga a benne lévő UV sugarakkal együtt a bőrbe hatol

Tények:
  • Egy száraznak tűnő, de igencsak elgondolkoztató adattal kezdem: 1988-ban (22 évvel ezelőtt!!!) az amerikai OSHA (Occupational Safety and Health Administration) laboratóriumában végeztek egy elemzést, ahol egészségbiztonsági szempontból bevizsgálták a kozmetikumokban található 3000 leggyakrabban előforduló hatóanyagot. Az eredmény megdöbbentő:
o    884 súlyosan mérgező,
o    218 meddőséghez vezethet,
o    314 biológiai elváltozásokat okozhat,
o    146 daganatokat okozhat, és
o    376 bőr és szemirritációkat okozhat.
  • A bevizsgált anyagok több mint 1/3-a káros hatást gyakorol a szervezetünkre (volt olyan összetevő, ami több káros kategóriába is bekerült). Azóta ezeket a tényeket több oldalról és többször is alátámasztották a világ több különböző laboratóriumában is, MÉGSEM TÖRTÉNT SEMMI VÁLTOZÁS!!
  • Nem közismert, viszont tudományos tény, hogy a bőrön át kétszer olyan könnyen szívódnak fel a veszélyes anyagok, mint a tápcsatornán keresztül. Van egy olyan mondás, hogy
"biztonságosabb lenne a kozmetikumainkat megenni,
mintsem magunkra kenni"
  • Visszatérve az OSHA 1988-as vizsgálatának eredményeihez, egy rövid részletet  idézek a napokban elhunyt Edward Kennedy szenátor 1997. szeptember 5-én - az akkor hivatalban lévő amerikai elnöknek, Bill Clintonnak - írt leveléből:
"... már 10 éve tudjuk, hogy kozmetikumaink minden harmadik alkotóeleme mérgező, mégsem tettünk eddig semmit ..." (Kennedy szenátor hivatalos honlapján a 1997-es, szeptember havi archívumban, "Kennedy to Fight Cosmetics Regulations Changes Threatening Women" címen volt található a teljes szöveg, nemrég újraépítették a honlapot, és azóta nem találom az archívumot, sajnos). Azóta újabb 10 év telt el, de tudtommal még mindig nem tettek semmit.   

Milyen vegyszereket használunk a mindennapi életben?
Az ártalmas vegyszerek beszennyezték mind környezetünket, mind az élővilágot - a madarakat, a jegesmedvéket, a békákat, az alligátorokat és a párducokat. Több mint 300 vegyszer jelenlétét mutatták már ki az emberi szervezetben is.(!!!)
A WWF-et három vegyszertípus széleskörű használata aggasztja különösen (ők az egyik legaktívabb követelői a REACH rendelkezések szigorú betartásának). Ezek a következők:
o    a rendkívül ellenálló vegyszerek, amelyek nagyon lassan, vagy egyáltalán nem bomlanak le, ezáltal felhalmozódnak az állatok és az emberek szervezetében, különösen a táplálkozási lánc csúcsán elhelyezkedők - így az ember - szervezetében;
o    a hormonháztartást felborító kemikáliák (EDC), amelyek beavatkoznak az állatok és az emberek hormonális - és így a reprodukciós - működésébe, és
o    a karcinogének, az olyan vegyszerek, amelyek daganatos megbetegedést, szaporítószervi elváltozásokat okoznak, valamint károsítják a DNS-t.
Megdöbbentő a biztonságos használatra vonatkozó információ hiánya!
    • Ma a legnagyobb mennyiségben használt vegyszereknek csupán 14%-áról érhető el a biztonságos használatra vonatkozó információ.
[Forrás: egeszsegakademia.net ]

Valószínűleg hallottál már olyanról, hogy létezik egy lista, egy feketelista, amelyen azok az összetevők szerepelnek, amelyeket egy kozmetikai cég nem használhat fel a terméke előállításához. Ezek a tiltott hatóanyagok.
Gondolnád, hogy ezen minden rajta van és hogy ezek akkor nem kerülnek bele a termékbe.

A valóság azonban az, hogy ezen a listán elenyészően kevés hatóanyag van fenn ahhoz képest, hogy mennyi létezik. Ez azért történhet meg, mert jogi úton elég bonyolult megoldani, hogy egy hatóanyag felkerüljön rá. Ez úgy történik, hogy van az egyén/szervezet akármi, aki benyújtja a kérelmet, hogy ezt és ezt a hatóanyagot tegyék föl, mert mérgező. Ezt neki be kell bizonyítania. Ezt még elég könnyen meg is lehetne tenni laborvizsgálatokkal. Ha nem lenne a másik oldal, a gyártó, aki pedig igyekszik az ellenkezőjét bizonyítani. Ennélfogva egy ilyen procedúra, mire sikerül egy hatóanyagot feltetetni a listára, 5-10 évbe is telhet.
Néha ez egyébként feltűnhet bárkinek.

Volt már olyan szituációban részed, hogy egy jól bevált terméket mentél megvenni és hirtelen szőrén szálán eltűnt a drogériákból? Hogy sehol nem tudtad megvenni? Ilyenkor történik a hatóanyag változtatás. A terméket hirtelen bevonják és vagy megváltoztatják a hatóanyagot majd újra piacra dobják, vagy pedig ha már eléggé csorbult a hírneve, akkor ugyanazt a terméket megkapod egy teljesen új csomagolásban, új névvel, új termékként.

A következő bejegyzésben találod az összetevőket, amelyektől óvakodni kell.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése